Pašlaik valsts augstskolās apmācību procesā atļauts izmantot Eiropas Savienības oficiālās valodas. Krievu valoda nav ES oficiālā valoda, un tas nozīmē, ka mācībām valsts augstskolās to izmantot nevar.
„Saskaņas centrs” ierosina atcelt šo ierobežojumu un atļaut valsts augstskolās mācībām lietot jebkuru svešvalodu (tajā skaitā, krievu valodu) šādos gadījumos: pirmkārt, programmās ārzemju studentiem, ar nosacījumu, ka tāda pati programma tiek īstenota arī latviešu valodā; otrkārt, programmās, par kurām ir vienošanās ar ārvalstu partneriem; treškārt, programmās, kurām nav paredzētas budžeta vietas.
– Līdzīgi „Saskaņas centra” priekšlikumi, pateicoties atsevišķu koalīcijas deputātu atbalstam, jau tika atbalstīti otrajā lasījumā pagājušajā ceturtdienā. Balsošanas rezultāts valodas politikas veidotājiem bija tik nepieņemams, ka viņi pieprasīja atkārtotu balsošanu. Uz deputātiem tika izdarīts spēcīgs spiediens, un mūsu priekšlikumi tika noraidīti, – stāsta Saeimas „Saskaņas centra” frakcijas deputāts Igors Pimenovs. – Tomēr pirmā balsojuma rezultāts ir svarīgs. To, ka nepieciešams paplašināt krievu valodas lietojumu mācībām valsts augstskolās, šodien atzīst gan universitāšu vadītāji, gan pasniedzēji, gan politiķi.
– Ārzemnieku apmācība augstskolu budžetam dod ienākumus. Gandrīz visi mūsu universitāšu pasniedzēji var mācīt krievu valodā, bet studenti no Krievijas, Ukrainas, Kazahstānas, lai iegūtu labas zināšanas un prestižu Eiropas diplomu, dotu priekšroku mācībām krievu valodā pie mūsu pasniedzējiem, nevis angļu svešvalodā Rietumeiropā. Tas tad arī ir izglītības eksports, par kuru labprāt runā valdība, bet spert kaut soli šajā virzienā politiķiem traucē ideologi, kas uzskata par nepieļaujamu jebkādu pretimnākšanu krievu valodas lietošanā. Tad kurš no mums vairāk rūpējas par savu valsti?
Be First to Comment