Press "Enter" to skip to content

Cilevičs prognozē vairākus kandidātus prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā

Viņš atturējās prognozēt, kurš varētu uzvarēt valsts prezidents vēlēšanu pirmajā kārtā – Andris Bērziņš (ZZS, no Vidzemes) vai Valdis Zatlers, taču pieļāva iespēju, ka gan viens, gan otrs varētu nesaņemt pietiekamu Saeimas deputātu atbalstu.
Saistītie raksti

Nevalstiskie uzteic prezidenta soli 6
Bērziņš atrodas punktā, kurā reiz bija Zatlers 11
TP: Zatleram nav morālu tiesību prasīt uzticību Saeimai prezidenta vēlēšanās 89
PLL prezidenta vēlēšanās varētu būt brīvais balsojums 18
Zatlers: Saskaņas centram jādod atbildība par noteiktām sfērām 30
Astrologs: prezidenta vēlēšanas iekrīt nelabvēlīgā laikā – Saules aptumsumā 15
Šķēle, Šadurskis, Rasnačs un Šlesers – aktīvākie debatētāji Saeimā 4

Viņaprāt, daudz būs atkarīgs no tā, cik deputātu rīt piedalīsies Saeimas sēdē, “kāds varbūt būs saslimis, kāds netiks, – to grūti prognozēt”.

Cilevičs neuzskata, ka Zatlera paziņojums par gatavību atlaist Saeimu būtu uztverams kā cīņa ar oligarhiem. “Četrus gadus viņš mierīgi sadzīvoja ar šiem oligarhiem,” sacīja Cilevičs.

Jau ziņots, ka Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija šodien plkst.9 vērtēs abu Valsts prezidenta amata kandidātu atbilstību likuma prasībām.

Satversmes aizsardzības birojs (SAB), pārbaudot Valsts prezidenta amata kandidātu biogrāfijas, nav tajās saskatījis šķēršļus, kas liegtu viņiem ieņemt augsto amatu.

Saskaņā ar likumu par Latvijas Valsts prezidentu var tikt ievēlēta persona ar nevainojamu reputāciju, kura ir sasniegusi 40 gadu vecumu un kurai nav dubultpilsonības.

Valsts prezidenta vēlēšanas Saeimā notiks ceturtdien, 2.jūnijā.

Zatleru izvirzījuši “Vienotības” frakcijas 33 deputāti un astoņu deputātu lielā opozīcijā esošā apvienības “Par labu Latviju” (PLL) frakcija, kas gan pēc prezidenta ierosinājuma atlaist Saeimu savu nostāju mainījusi.

Atbalstu Zatleram ir paudusi nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK frakcija septiņu deputātu sastāvā.

Pagaidām nav skaidrs, cik deputāti paudīs atbalstu vienam vai otram kandidātam no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) un “Saskaņas centra” frakcijām (SC). ZZS frakcijā ir 22 deputāti, bet SC frakcijā – 29 deputāti. Tiek pieļauts, ka šajās frakcijās varētu būt brīvais balsojums.

Lai Valsts prezidents tiktu ievēlēts, nepieciešama 51 deputāta balss.

Par izvirzītajiem kandidātiem būs jābalso vienlaikus aizklātā balsošanā ar vēlēšanu zīmēm.

Ja pirmajā vēlēšanu kārtā neviens nebūs ieguvis ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu, tad par visiem kandidātiem balsos otrreiz. Ja arī tad neviens netiks ievēlēts, vēlēšanas turpinās, izslēdzot ikvienā turpmākajā vēlēšanu kārtā to kandidātu, kas iepriekšējā kārtā ieguvis vismazāk balsu. Vēlēšanas turpinās, līdz viens no kandidātiem iegūst ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu.

Ja Valsts prezidenta vēlēšanu pēdējā kārtā neviens kandidāts nebūs ieguvis ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu, būs jārīko jaunas vēlēšanas. Kandidatūras jaunām vēlēšanām būs jāizvirza ne vēlāk kā piecas dienas pēc pēdējās vēlēšanu kārtas.

Jaunām Valsts prezidenta vēlēšanām Saeimas Prezidijam būs jāsasauc Saeimas sēde ne agrāk kā desmit dienas un ne vēlāk kā 15 dienas pēc pēdējās vēlēšanu kārtas.

Ja arī jaunu vēlēšanu pēdējā kārtā neviens kandidāts nebūs ieguvis ievēlēšanai nepieciešamo balsu skaitu, atkārtoti rīkos jaunas vēlēšanas.

Zatleram prezidenta pilnvaru termiņš beigsies 2011.gada 7.jūlijā.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.