Press "Enter" to skip to content

Kas jāmaina vispirms – eļļa vai riteņi?

Šāds uzvedības modelis darbojās „treknajos”gados, kuru pats jēdziens jau skan kā ņirgāšanās. Latvijā, neraugoties uz sistēmas problēmām, varēja nopelnīt naudu. Savukārt, sistēmas problēmas šķita kā neizbēgama piedeva, un tām nebija vērts pievērst uzmanību.

Rezultatīvi astoņpadsmitajā neatkarības gadā esam iemantojuši emigrāciju un pastāvīgu darba roku aizplūšanu, smagnēju, neefektīvu un dārgu valsts aparātu, ne īpaši augstas kvalitātes izglītību un medicīnu, Saeimu un valdību, kurām neviens netic. Šo sarakstu var turpināt vēl un vēl, bet kronis visam ir dziļa krīze.

Jūs man jautāsiet – Nil, kādēļ tu atkārto visas šīs acīmredzamās lietas? Konkrētāk! Kur ir konkrēti priekšlikumi nodokļu likmju samazināšanai, investīciju piesaistīšanai, valsts garantiju izsniegšanai?

Neviens nestrīdas, ka šobrīd steidzami jāmaina nodokļu sistēma un jāpazemina likmes. Jāmaina valsts attieksme pret biznesu un jāvienkāršo administratīvais slogs. Savus uzņēmējus ir jāatbalsta. Jāpalīdz apgūt Eiropas naudu.

Bet vēl svarīgāk ir mainīt visu sistēmu! Uzņēmējvides uzlabošanu bez izmaiņām sistēmā var salīdzināt ar eļļas nomaiņu mašīnai, kurai no četriem riteņiem palikuši vairs tikai divarpus. Bez eļļas tālu neaizbrauksi, bet bez riteņiem – tas principā nav iespējams.

Ja turpinām par riteņiem, tad mums visiem ir skaidrs – Latvijā bizness nespēs attīstīties, ja valsts netērēs naudu, daudz naudas izglītībai. Ja Latvijā nebūs labi izglītota darbaspēka, tad, kura būs Latvijas uzņēmēju specializācijas joma? Vēl viens piemērs – biznesam neklāsies viegli, ja policisti saņems niecīgas algas, un nebūs, kam gādāt par drošību. Ar apdrošināšanu, apsardzi un bruņu stikliem no visa paglābties nevar.

Valstij kardināli jāmaina savas prioritātes, un, lai cik banāli tas neskanētu, visa galvgalī jānoliek cilvēks. Kurš ir gan patērētājs, gan darbinieks, gan biznesmenis.

Uzņēmēji – ir viena no mūsu sabiedrības aktīvākajām un ietekmīgākajām daļām. Šobrīd ļoti lielā mērā tieši no uzņēmējiem ir atkarīgs, kas notiks ar mūsu valsti.

Ja uzņēmēji visas savas pūles koncentrēs, lai risinātu tikai un vienīgi ar biznesa vidi saistītus jautājumus, pat, ja tie ir ārkārtīgi svarīgi jautājumi, tad vārds „krīze” uz visiem laikiem kļūs par Latvijas vizītkarti. Tās Latvijas, kurā jums ir bizness. Jūs nomainīsiet mašīnai eļļu, bet tikmēr tai nokritīs atlikušie riteņi. Ja mēs visi kopā mainīsim sistēmu – sākot ar miljonāriem un beidzot ar pensionāriem, tad mēs spēsim izglābt mūsu valsti.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.